Web sitemize hoşgeldiniz.

Dilatasyon Profili

Dilatasyon profili belki de pek çoğumuzun ilk kez duyduğu bir terimdir. Açıklamak gerekirse yan yana bulunan ve birbirine bağlı olmayan yapıların arasında oluşturulan boşluğun adıdır dilatasyon. Genleşme derzi diye de geçer. Genleşme ve bina hareketlerinin oluşturabileceği tehlikeleri önlemek, oluşabilecek hasarları önlemek veya en aza indirgemek adına bu boşluklar bırakılır. İşte bu boşlukların üzerine takılan profillere dilatasyon profili denir. Ayrıca alüminyum, PVC gibi çeşitleri de bulunur. Peki bu profilleri takmaktaki amaç nedir? İki farklı yapı arasındaki boşluğu hareket anında kırılmayacak, çatlamayacak bir malzemeyle kaplamak ve su yalıtımının devamlılığını sağlamaktır. Peki bu profil nasıl takılır? Seçilen profile değişiklik göstermesi gereken dilatasyon profili eğer alüminyum ise profilin cepheye temas edeceği bölümler mastiklendikten sonra paslanmaz vidayla vidalanır. Eğer bir boşluk hala söz konusu ise o zaman uygun malzeme seçimiyle doldurulması gerekir. Ancak seçilen profil alüminyum değil de fileli ise sıvaya başlanırken profil sıvayla birlikte yapıştırılır. İşlemler malzemeye göre değişkenlik gösterir özetle.

Dikkat edilmesi gereken nokta boşluk bırakmamaktır. Profilin terazisinde, mastarında boşluk bırakılmadan takılması esastır. Eğer boşluk çok fazla değilse fitil adı verilen bir malzemeyi olara sıkıştırarak ve üzerine dilatasyon derzi denen kimyasalı sürerek sorunu çözebilirsiniz. Ancak yine boşluğun kalmadığından emin olmanız gerekmektedir. Kullanılan profili vidalama işlemi eğer paslanmaz vida ile olursa hem vida pas tutup zamanla kırılmaz hem de cepheye pas akıtmaz. Daha sağlam ve sağlıklı bir profil elde edilmiş olur. Hangi yapılarda dilatasyon profili uygulamak gerekmektedir? Alışveriş merkezleri, oteller, iş merkezleri, fabrikalar, hipermarketler, süpermarketler ve çok geniş alan kaplayan tüm yapılarda zemin cinsi ve yapının ağırlığı da göz önüne alınarak 20-30 metrede bir dilatasyon derzi bırakılması gerekmektedir. İstinat duvarlarında ise 20-25 metrede bir bu boşluk bırakılmalıdır. Bina eğer çok katlıysa, çok yüksekse mutlaka dilatasyon derzi bırakılması zorunludur. Statik projeyi yapan firma binanın yanal ve düşey hareketleri baz alarak derzlerin yerleri ve genişliklerini belirlemelidir. Eğer oluşturulan profilde bazı eksiklikler varsa veya tamamen yanlış yapılmışsa zemin, duvar ve tavan kaplamalarında çatlaklar meydana gelir. Sonradan bu profili düzeltmek veya tamamen yeniden inşa etmek ciddi anlamda zaman ve para kaybıdır. Doğru malzemeler seçmek ve işinde iyi olan firmalarla çalışmak çok çok önemlidir. Bu konuda bazı önemli noktalar vardır.

Dilatasyon açıklığı mutlaka bilinmelidir. Profilin kaplama altı veya üstü uygulanması gerektiğini bilmek gerekir. Kaplama yapılmamışsa kaplama altı profil, yapılmış ise kaplama üstü profil seçilir. Kaplama kalınlığı doğru ayarlanmalıdır. Profilin bir kimyasalla karşılaşıp karşılaşmayacağı da mutlaka hesap edilmelidir. Eğer dilatasyon profili yağmur, yıkama suyu vs gibi sulara maruz kalacaksa su geçirimsiz malzemeden yapılması şarttır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ