Web sitemize hoşgeldiniz.

Lüle Taşından Pipo Yapımı

26 Ocak 2018

Dünyadaki lüle taşı rezervinin % 70’inden fazlası ülkemiz topraklarından çıkar. Bilhassa Eskişehir lületaşı işçiliğinin tavan yaptığı bir bölgedir. Lületaşı birçok hediyelik eşya yapımında kullanıldığı gibi pipo yapımında da ayrı bir yere sahiptir. Bu yazımızda lületaşı kullanılarak elde edilen pipoların özelliklerinden ve neden bu kadar popüler olduğundan bahsedeceğiz.

Lületaşı Pipoların Avantajları Nelerdir?

Dünya üzerinde bugün pipo yapımında kullanılan başlıca iki malzeme vardır. bunlar briar da denen gül ağacının kökü ve lüle taşıdır. Pipo tutkunları her ikisi için de hayatlarında ayrı bir yer açmıştır. Genele her pipo meraklısında her iki malzemenin de güzide örnekleri vardır.

Lületaşından yapılan pipoların en önemli özelliği hafif ve gözenekli olmalarıdır. Bu sayede için esnasında pratik bir keyif alma imkanı verirler. Hatta bazı lületaşı pipolar el ile desteklenmeye gerek bırakmayacak kadar hafiftir. Gözenekli yapıda olması da emici bir yapıda olmasını sağlar.

Lületaşı Pipoların İçimi Nasıldır?

Pipo içerken nemli tütün kullanıldığında yakma süresi ve duman miktarı pek elverişli olmaz. Ancak lületaşından imal edilen pipoların emici özelliği sayesinde bu nem kolayca absorbe edilir ve içimi bozmaz.

Briar pipolarda belli bir süre kullanım yapıldığında tütün katmanını birikmesi sonucu ağacın kendi tadı tütünü etkileyebilir. Ancak lületaşında böyle bir durum söz konusu değildir. Ayrıca madeni yapıda olduğu için yanma ya da delinme gibi bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Lületaşı pipolar için sürekli kullanıma uygun değildir şeklinde yanlış bir bilgi vardır. Temizliği düzenli yapılıp dinlendirildiğinde lületaşı olanlar da briarlar gibi sürekli olarak kullanılabilir.

Lületaşı Pipolar Neden Pahalı?

Aslında bu inanı çok da doğru değil. Çünkü briar pipoların da iyi olanları lületaşı ile yarışır. Lületaşından yapılan pipo ya da pipo aksesuarları özellikle işçilik konusu ile paralel ilerleyen bir fiyat aralığına sahiptir.

Ancak aklınızda bulunsun, lületaşının işçilik oranı arttıkça yani oymalı, hayvan kafası figürlü gibi şekiller ortaya çıktıkça fiyatı yükselir ancak içim konusundaki performans düşer. Ustalar sadece içimi için lületaşını tercih edenlere son derece sade ürünler üretirler.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ