Web sitemize hoşgeldiniz.

NTLDR Eksik Hatası Ve Çözümü

Bilgisayarlarımız üretici hataları, kullanıcı hataları, voltaj dengesizlikleri ile doğru orantılı belirli dönemlerde arızlar verebilirler. Bu arızaların bazılarının donanımsal olması ile beraber yazılımsal problemlerden olma ihtimali de vardır. Arızanın nedenini bilgisayarın verdiği tepkiler, arıza açılmasına mani olmayacak kadar küçük ise hata mesajları bize hatayı bulmamızda kılavuzluk edecektir. Donanımsal arızaların birçoğunda makineyi açmak mümkün olmayacaktır. Bios problemlerinde ise ana karta ulaşma imkânınız var ise bios pilini sökerek yaptığınız herhangi bir değişiklikten ötürü bozulmuş bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürerek onarabilirsiniz. Denediğiniz seçenek başarılı oldu, bios sıfırlaması işe yaradı fakat bu seferde bios ekranında NTLDR hatası ipucunu içeren bir mesajla karşılaştınız. Enteresandır ki NTLDR eksik hatası ve çözümü aynı müdahaledir. İlk müdahale işletim sisteminin çökmesine neden olurken ikinci müdahale işletim sisteminin yeniden yüklenmesine neden olacak.

F8 Tuşunun Seçenekleri

NTLDR eksik hatası ve çözümü ile ilgili yapabileceğimiz müdahaleler arasından ilk sırayı F8 tuşunun seçenekleri alır. Şimdi bilgisayarınızı kapatıp yeniden çalıştırın. Çalışmaya başlaması ile beraber sürekli F8 tuşuna basın ama basılı tutmayın, tuşlar gibi aralıklı basın. Açılan menüde çalışan en son ayarları yükse seçeneğini seçin ve bekleyin, işletim sistemi ve masaüstü ekrana geldiyse sorununuz çözüldü. Hayır, tam aksi oldu makine kendini yeniden başlattı durumu ile karşı karşıya iseniz F8’i yeniden tuşlayın açılan seçeneklerden güvenli mod seçeneğini seçerek onaylayın ve bekleyin. Masaüstü çözünürlüğü düşük bir şekilde ekrana geldiyse yolu yarıladınız. Şimdi araç çubuğundan programlar, programlardan donanım, donanımlardan sistem araçları, sistem araçlarından sistem geri yükleme seçeneğini aktifleştirin. Önünüzde açılacak menüden sağlıklı çalıştığını düşündüğünüz en eski tarihi seçin ve yükle deyin. Bu da sorununuzu çözmediyse işletim sisteminiz çökmüş, yeniden yükleme yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayar Yeniden Yüklemeye İzin Vermiyorsa Ne Yapmalıyız?

Bilgisayarı yüklemeye çalışıyorsunuz fakat bir türlü dosyaların ön yüklemesini tamamlayamıyorsunuz, çoğu zaman başlayamıyorsunuz, çoğu zaman hard diskinizi göremiyorsunuz bu durumda geriye tek bir seçenek kalır, işletim sisteminiz çökmemiş, hard diskiniz bozulmuş, ana kart da bu arızadan ötürü hard diskle sağlıklı bir iletişim kuramıyor. Bu andan itibaren donanıma dair bilgi sahibiyseniz;

  1. Hard diskin ana karta bağlandığı kayış ve kabloları kontrol edebilirisiniz.
  2. Hard diski yeni bir hard diskle değişip yüklemeyi yeniden deneyebilirsiniz.
  3. Yüklemeniz başarılı olduğu takdirde hard diskinizi bir sata, ide dönüştürücüsü kullanarak bilgisayarınıza bağlayıp ya da ana karttaki bağlantıları kullanıp ön yükleme modundan ağır biçimlendir seçeneği ile onarmayı deneyebilirsiniz.

Bu anlatılanlar az da olsa donanım bilgisi olan arkadaşlara referans olması için, kılavuzluk yapması için bir yol gösterici vasfındadır. Hiçbir şekilde donanıma dair bilgisi olmayan arkadaşların bilgisayar kasasının kapağını açması bile mantıklı değildir. Asla önerilmez.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ