Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

19 Şubat 2018

Piponun her ne kadar karikatürize bir yapısı olsa da özen gösterildiğinde harika bir keyif aracı olduğu bilinen bir gerçektir. Birçok kişi pipo içmeyi ve bununla uğraşmayı hobi edinmiş ve zamanla bu hobileri bir çeşit hayat tarzına dönüşmüştür. sabır ve emek isteyen bu uğraş,  sıradan bir tütün tüketiminden farklıdır.

Bu yazımızı pipoya merak salmış ancak nereden başlayacağını bilemeyen kişiler için bir rehber niteliği taşıması için hazırladık.

Pipo Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Pipoların tarihi çok eski dönemlere dayandığı için gelişim evresi boyunca çok farklı yollardan geçmiş ve çeşitli malzemelerden üretilmiştir. En eski örnekleri kil ve ahşap kullanılarak yapılanlardan oluşur.

Amerika’dan çıkıp Avrupa’ya geldiğinde özellikle denizciler tarafından çok fazla kullanılmaya başlanan bu ürün, üretiminin tebeşir ağırlıklı olduğu bir süreç yaşamıştır. Sonraki dönemlerde hem işlenebilirlik hem de uzun süreli kullanım imkanı vermesi ile iki ana maddeye kadar indirgenmiş olan üretim materyalleri günümüzde briar ve lületaşı şeklinde tezahür eder.

Briar gül ağacının köklerinden elde edilen yani ahşap nitelikli bir malzemedir. Lületaşı ise bilindiği gibi ülkemizde de yaygın olarak çıkan bir madendir.

Lületaşı Pipoların Özellikleri Nelerdir?

Şekil ve kalite bakımından üst düzey bir performans sunan lületaşı pipolar, el işçiliğinin en özel örneklerini barındıran keyif araçlardır. Ülkemizde özellikle Eskişehir’de yoğun bir üretim ağına sahip olan bu ürünler dünyanın her tarafında pazarlanan çeşitleri barındırır.

Lületaşından yapılan pipolar gözenekli bir yapıya sahip olduğu için hava sirkülasyonunu sağlar. Bu da tütün içerken sıcaklığın absorbe edilmesini ve tütünün daha kaliteli bir şekilde tüketilmesine olanak verir.

Lületaşından yapılan pipo çeşitlerinin yanı sıra pipo aksesuarları da vardır. temizleme amacıyla üretilen kaşıklar da lületaşından üretilerek pipo tüketimine yardımcı olan materyalleri oluşturur.

Lületaşı Pipolar Neden Pahalıdır?

Lületaşı kullanılarak üretilen pipolar ürünün kalitesi ve işçiliği yükseldikçe fiyatlanır. Ustalık gerektiren pipolar yapı itibari ile nitelikli olarak tanımlandıkları için çok yüksek fiyatlara alıcı bulabilirler. Ancak önemli olan üzerindeki şekilden ziyade içim keyfi vermesidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ