Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2 Mart 2018

Tütün kullanımı devam ettikçe tüketim için kullanılan çeşitli materyallere olan ilgi de devam edecektir. O yüzden pipo da tarih öncesi devirlerden bu yana sağladığı popülerliği modern zamana gelinmesine rağmen sürdürmektedir.

Pipo Nasıl Bulunmuştur?

Pipo, geri doğru gittiğimizde izlerine on altıncı yüzyılda bile rastladığımız bir materyaldir. İlk etapta Amerika kıtasının yerlileri tarafından kullanılan bu ürün kıtanın keşfinden sonra dünyadaki diğer ülkelere de sıçramıştır.

İlk başlarda gemicilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bu ilginç nesne sonraki dönemlerde ticareti yapılan ve değerli bir malzeme haline gelmiştir. O dönemde ahşap ve kil ile yapılan örneklerinin yanında bir de tebeşir kullanılarak üretilen türleri eklenmiştir. Bu durum o dönemde tebeşirin çok kıymetli bir maden haline gelmesini saplamış ve ticarette takas nesnesi olarak kullanılmaya başlamasına olanak vermiştir.

Pipo Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Piponun modern zamandaki üretiminde fabrikasyon malzemelere rastlansa da asıl olarak iki maddenin etkilerini görmek mümkündür. Bunlar lületaşı ve briardır. Lületaşı yer altından çıkarılan bir madendir ve ülkemizdeki rezervler dünyadaki toplamın % 70’indan fazlasını oluşturur.

Briar ise ahşap kökenli bir malzeme olup gül ağacının köklerinden elde edilir. Her iki ürün de üretildiği pipoya değişik özellikler katar. Örneği lületaşından yapılan pipolar çok daha hafiftir. Hatta bazı modellerinde elinizle tutmanıza bile gerek duymazsınız. Ancak bu hafiflik yere düştüğünde çabuk zarara görmesine sebep olur. Eğer sert bir zemine düşerse anında çatlar.

Briarlar ise sağlam bir yapıda olmasına karşın içim kalitesi yönünden bazı noktalarda lületaşı olanlardan ayrılır. Özellikle uzun süreli tüketimlerde haznesine tütün birikintileri yapıştığı için içilen tütünün tadına etki etmesine sebep olabilir.

Pipo Aksesuarları Nelerdir?

Pipo içimi sadece tütünü koyup içmek kadar basit çaplı bir iş değildir. Özen gösterilerek muhafaza etmek gerektirir. Bu nedenle piponun hassas yapısına uygun olarak üretilen ve boyutları özel olarak imal edilen birçok pipo aksesuarı vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Pipo filtresi
  • Pipo kaşığı
  • Pipo temizleme çubuğu
  • Pipo sehpası
  • Pipo çakmağı

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ