Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo İçenlerin Bilmesi Gerekenler

28 Şubat 2018

Zamların yoğun şekilde etkilediği sigara piyasası, tercihini diğer tütün tüketim araçlarından yana kullanan insan sayısının da artmasını sağladı. Bu durum da çok eski bir araç olmasına rağmen pipo içmenin yeniden popüler olmasına yol açtı.

Pipo meraklılarının yakından bildiği gibi aslında bu ürüne sahip olmak bir yandan meşakkatli bir sürecin de habercisidir. Çünkü pipo içmek yalnıza tütüne olan ihtiyacınızı gidermek amacıyla kullanılacak bir ürün kullanmak değil aynı zamanda bir hobidir.

Pipo Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Pipo denince akla çok eski çağlardaki barış çubuklarından tutun da günümüzdeki sanatsal çalışmalara kadar uzanan geniş bir yelpaze gelir. Bu yüzden tarihsel süreci boyunca pipo, birçok farklı malzemeden üretilmiştir.

Piponun ilk örneklerinde kil ve tebeşir gibi malzemeler göze çarpar. Özellikle Avrupa kıtasına yayılmasından sonra deniz aşırı ticaretlerde tebeşirin değerlenmesine yol açacak kadar ilgi gören bu ürün, gemi kaptanlarının statülerini belirlemede kullanılan bir ayraç olarak da nitelendirilmiştir.

Modern zamanlara geldiğimizde ise pipo yapımında kullanımı tercih edilen malzeme listesinin başında iki farklı hammaddeye rastlamamız mümkündür. Bunların biri briar diğeri de lületaşıdır.

Briar İle Yapılan Pipoların Özellikleri Nelerdir?

Her ne kadar adı çok suni bir maddeyi anımsatsa da gül ağacının köklerinden elde edilen yani ahşap kökenli bir malzeme olan briar, günümüze pipo yapımında çok fazla karşımıza çıkan bir hammaddedir.

Briar kullanılarak elde edilen pipoların en belirgin özellikleri daha ağır ve sağlam olmalarıdır. Aynı zamanda ağızlık gibi pipo aksesuarları da bu malzeme kullanılarak üretilmeye uygundur.

Briar pipoların dezavantajlarının en belirgin olanı ise uzun süre kullanıldığında tütün bölmesinde birikmelere yol açması ve tütünün tadını değiştirebilmesidir. Bunun dışında ahşap olduğu için yanma ve delinme gibi durumlar da yaşatabilir.

Lületaşı İle Yapılan Pipoların Özellikleri Nelerdir?

Lületaşı pipolar hafif olmaları ile ünlüdür. Bazı modellerinde ağzınızda tutarak bile içebilirsiniz. Gözenekli yapısı sayesinde içim esnasına hava sirkülasyonu oluşmasını sağlar ve hafif bir içim imkanı verir. Dezavantajı ise düştüğünde hemen çizilip kırılma ihtimalinin olmasıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ