Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo İçmek İçin Arkeolog Olmak Gerekli Midir?

3 Mart 2018

Bazı mesleklerle özdeşleşmiş aksesuarlar vardır. Özellikle Indiana Jones serisinden sonra pipo da arkeologlarla bir arada anılan bir materyal haline gelmiştir. Ancak tabi ki her meslek grubundan insan isterse bu ürünü kullanabilir.

Pipo Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Pipo aslında direk olarak mucidi olan bir aksesuar değildir. Tarihsel bir süreci olan ve kökeni Amerika’nın yerli kabilelerine dayanan bir kullanım mazisi vardır. Hatta barış çubuğu denen ve dinsel törenlerde içilen o organik kamışlar bugünkü pipoların atası olarak kabul edilir.

Günümüzde ise tütün tüketimi için evrimleşen pipolar, Avrupa’daki yaygınlığı başlayınca gemicilerin çok fazla tercih etiği bir ürün haline gelmiştir.

Pipo Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Önceleri ahşap ve kilden üretilen pipolar bir dönem yalnızca tebeşir kullanılarak imal edilmeleri sebebiyle dünyada bu madenin piyasasının hızlı bir yükselişe geçmesine ön ayak olmuştur.

Şimdilerde pipo üretimini başlıca iki unsur altında toplayabiliyoruz. Bunlar briar ve lületaşı şeklinde tezahür ediyor. Briar denilen malzemenin çıkış noktası ise gül ağacı. Bu ağacın köklerinden elde edilen ve bir takım işlemlerden geçtikten sonra üretime hazır hale gelen materyal dünyadaki pipo tutkunlarının da önde gelen tercihleri arasında yer alır.

Pipo yapımında çok fazla karşımıza çıkan diğer bir malzeme de lületaşıdır. Lületaşı ülkemizin en önde olduğu konulardan biridir. Çünkü dünyada bulunan toplam lületaşının % 80’i ülkemizden çıkmaktadır. Bu konuda özellikle Eskişehir ve çevresinde çok önemli pipo ustaları bulunur.

Pipo Aksesuarları Nelerdir?

Pipo kullanımının ömrünü uzatmak ve bakımını yapmak amacıyla tercih edilen ürünlere genel olarak pipo aksesuarları adı verilir. Bu aksesuarlar pipoların yapısına uygun olarak dizayn edilen kimisi özel boyutlarda kimisi ise geliştirilmiş özelliklerde olan ürünlerdir.

En bilindik pipo aksesuarı olarak çakmakları ele alabiliriz. Normal çakmaklardan çok daha yoğun bir ateşleme kapasitesine sahip olan bu çakmaklar, nemli tütünlerin bile kolayca alev tutuşmasını sağlar. Bilindiği gibi pipo sadece tütün yanarken oluşan dumanı çekebileceğiniz bir yapıdadır. Bu çakmaklarda tütünü yakmak için gerekli olan sürekliliği ve gücü sağlar.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ