Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo İçmek Zararlı Mı?

26 Şubat 2018

Tütün içmek için kullanılan materyal hangisi olursa olsun hepsi sağlığa zararlıdır. Pipo içerken saf tütün kullanılmasının vücuda verdiği zararı yok ettiği konusunda söylenen şeyler asılsızdır. Yalnızca sigaradaki gibi işlenmiş tütün kullanılmadığı için bazı zehirli kimyasalların olmadığı bilinir ancak bu yine de tütünün insan vücuduna zararlı olduğu gerçeğini değiştirmez.

Pipo Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Piponun bir mucidi yoktur. Bunun sebebi de bugünkü halini tarihsel süreçte kazanmış olmasıdır. Tarihte bilinen ilk pipo tipleri Amerika kıtasında yaşayan yerli kabileler tarafından kullanılmıştır.

Amerika keşfedildikten sonra bu kıtaya gelen gemiciler tarafından dünyanın diğer bölgelerine yayılan bu tütün içme aracı gittiği her yerde farklı bir özellik eklenmesi sayesinde bugünkü görünümü almıştır.

Pipo Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Piponun üretimi gelişimi boyunca çeşitli malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Bunun sebebi ise her ülkenin elinde bulunan materyallerin farklı oluşudur. Teknolojinin de ilerlemesi ile işlenebilen malzemeler ve optimum performans veren hammaddeler netleşmiş ve artık briar ve lületaşı olarak iki ana grupta pipo yapımı şekillenmiştir.

Briar denilen malzeme gül ağacının köklerinin çeşitli işlemlerden geçmesi sonucu ortaya çıkan sert ve dayanıklı bir üründür. Bu şekilde üretilen pipoların en belirgin özelliği de ağır ve dayanıklı bir yapıda olmasıdır. Ancak bir süre kullanıldıktan sonra özellikle tütün haznelerinde tortu biriken bu ürünler içimden alan tadı da değiştiren bir niteliğe sahiptir.

Lületaşı kullanılarak üretilen pipolar ise dünya çapında ün kazanan tasarımları barındırır. En büyük avantajları hafif olmaları ve gözenekli bir yapıda olmalarıdır. Ancak bu yapıları dayanıklılık konusunda ters etki yapar. En ufak bir darbede çatlar veya kırılırlar.

Pipo Aksesuarları Nelerdir?

Pipo kullanımı sadece tütün içtikten sonra biten bir aktivite değildir. Temizliği ve bakımı özen isteyen bir hobi olarak ele alınmalıdır. Ayrıca kullandığınız piponun uzun süreli deneyin sunması da buradaki özenle doğru orantılıdır. Bu yüzden kullanıcılar ürünlerine uygun olarak üretilen pipo aksesuarları da almalıdır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir.

  • Pipo çakmağı
  • Pipo filtresi
  • Pipo kaşığı
  • Pipo temizleme çubuğu
  • Pipo sehpası

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ