Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo İnsanı Rahatlatır Mı?

31 Aralık 2017

Tütün tüketiminin insanı rahatlattığına dair çok eski bir inanış vardır. Hatta Kızılderili kabilelerin barış çubuğu olarak adlandırılan ürünleri kullanmasının sebebinin de bu rahatlama olduğuna inanılır. Bu yüzden pipo kullanımımın da gevşeme ile bir bağlantısı olduğu düşünülür.

Tütün bağımlılığının biyolojik yönünü nikotin bağımlılığı oluşturur. Ancak işin bir de psikolojik yönü vardır. İnsanların kendilerini rahatlattığını düşünmelerinin sebebi de bu psikolojik faktördür. Ancak bilimsel olarak yapılan çalışmalarda tütün içmenin direk olarak bir pozitif bir etkisinin olduğuna dair edinilmiş bir bulgu yoktur.

Pipo Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Pipo için direk olarak bir mucitten söz etmemiz mümkün değildir. Çünkü bu materyal tarih boyunca sürekli olarak gelişim göstermiş ve çeşitli aşamalardan geçerek son halini almıştır.

İlk olarak kilden veya ağaç dallarından yapılan örnekleri daha sonra ürün Avrupa’ya yayılınca yerini tebeşirden üretilmiş pipolara bırakmıştır. Hatta o dönem gemicilerin yoğun bir şekilde kullanması sebebi ile yapılan ticaretlerde tebeşir bir takas maddesi olarak değer kazanmıştır.

Pipo Hangi Malzemeden Yapılır?

Piponun imal aşamasında tercih edilen malzemeleri günümüzde ikiye indirerek ele alabiliriz. Bunlar lületaşı ve briar adı verilen maddelerdir. Lületaşı bilindiği üzere yer altından çıkarılan bir madendir. Ülkemizde en çok Eskişehir dolaylarında izine rastlanan bu maden dünyadaki toplam rezervin yaklaşık % 70’ine tekabül eder.

Lületaşından yapılan pipoların en bilindik özelliği malzemenin gözenekli bir yapıya sahip olması dolayısıyla nemli tütünlerin içiminde bile hava ile temas ettirdiği için başarılı sonuçlar vermesidir. İyi bir lületaşı piposunu suya atarak anlayabilirsiniz. Eğer batıyorsa kötüdür. Su üstünde yüzmeye devam ediyorsa iyi bir malzeme ve işçilik örneği gösteriyor demektir.

Pipo Aksesuarları Nelerdir?

Pipo içmenin bir kültür haline dönüşmesi bu ürünle birlikte kullanılan aksesuarların da kendine özgü bir yapıya bürünmesini sağlamıştır. Özel boyutlarda ve belli bir amaca uygun olarak üretilen pipo aksesuarları kullanıcının deneyimini üst seviyeye taşır. Yaygın olarak kullanımı olan pipo aksesuarlarını şu şekilde sıralamamamız mümkündür.

  • Pipo kaşıkları
  • Pipo çakmakları
  • Pipo temizleme çubukları
  • Pipo filtreleri

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ