Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Seçimi İçin İpuçları

24 Şubat 2018

Canınıza sıkıldığında cebinizden bir sigara çıkarıp yakabilirsiniz ancak pipo içmek o kadar basit değildir. Çünkü pipoya gönül verenler için bu ürün sıradan bir tüketim aracı değil, bir hobi ya da bir hata tarzıdır.

Hayatında pipoya yer vermek isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyen kişiler için öncelikle piponun yapıldığı malzemeler hakkında bilgi vererek yazımıza başlayacağız.

Pipo Üretiminde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Geçmiş yıllara baktığımızda pipo üretilirken kullanılan malzemelerin son derece çeşitli bir yapıda olduğunu görmemiz mümkündür. Özellikle Avrupa kıtasına ayak bastıktan sonra pipo için kil, ahşap ve tebeşir kullanılarak yapılan türler listenin başını çekmiştir.

Hatta tebeşir gibi sıradan sayılabilecek bir madeni, deniz aşırı ticaretlerde ciddi bir takas malzemesi haline dönüştüren de yine pipodur. Çünkü gemilerde çalışan kaptanlar pipo konusunda çok yoğun bir ilgi göstermiş, bir kaptanın denizlerdeki forsu kullandığı piponun kalitesi ile ölçülür hale gelmiştir.

Günümüz teknolojisi ile geçmiş yılların tecrübeleri birleştiğinde ise pipo yapımında kullanılan malzeme seçeneği daralmış ve belli başlı iki ana hammadde etrafında şekillenmiştir. Bunlar lületaşı ve briardır.

Lületaşı Pipoların Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde özellikle Eskişehir bölgesinde çok fazla üretilen lületaşı pipolar ilk olarak hafif olmaları ile ün yapmıştır. Diğer bir önemli özellikleri ise gözenekli bir yapıya sahip olmalarıdır.

Bazı pipom modelleri lületaşından yapıldığı için elinizle desteklemeye gerek kalmadan ağzınızda tutabileceğiniz kadar hafiftir. Ancak bu hafif olma durumu aynı zamanda dayanıklılık konusunda da sıkıntı oluşturur. Şiddetli darbelerde veya yere düştüğünde lületaşından yapılan pipoların sağlam kalma olasılığı çok düşüktür.

Briar Pipoların Özellikleri Nelerdir?

Dünya genelindeki pipo sevdalılarının en çok tercih ettikleri bir diğer pipo modeli olan briarlar, gül ağacının kökleri kullanılarak imal edilir. Yapısal olarak son derece dirençli oldukları için ağırdırlar.

Briar kullanılarak imal edilen pipo tiplerinin en kötü özelliği belli bir süre sonra tütün konulan haznelerinde kalıntılar oluşması ve tütünün tadının değişmesidir. Ancak bu durumu yine briar kullanılarak yapılan pipo aksesuarları ile çözebilirsiniz. İyi bir pipo kaşığı hazneyi temizlemenize yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ