Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

11 Mart 2018

Topsakal, kasket ve pipo üçlüsünün oluşturduğu karizmayı bu kadar üst seviyeye çeken elbette kullanılan piponun kalitesidir. Ancak tabi ki pipo içmek için diğer iki özelliği taşımanız gerek yok.

Pipo seçmek isteyen ancak konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayanları için pipoların genel özelliklerinden bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız.

Pipo Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Geçmişi M.Ö. 15. asra kadar uzanan bir ürünün yapımı için kullanılan malzemelerden bahsederken elbette tek bir hammaddeden bahsedemeyiz. Zaten pipoyu diğer tütün araçlarından farklı kılan özelliği de bu doğal gelişim sürecidir.

İlk dönemlerdeki örnekleri ağaçların kabukları veya kil gibi malzemeler olan pipo, Amerika kıtasının dışına taşınca her gittiği ülkeden farklı bir özellik kaparak hayatına devam etmiştir.

Günümüze gelindiğinde ise pipoların üretilmesinde yoğun olarak tercih edilen malzemeleri iki ayrı kutupta inceleyebiliriz. Bunlarda ilki ülkemizdeki herkesin yakından tanıdığı lületaşı, ikincisi de briar adı verilen malzemedir.

Lületaşı Pipoların Özellikleri Nelerdir?

Lületaşı madeni konusunda ülkemiz birinci sırada yer alır. Eskişehir, lületaşının merkezi halindedir. Bu yüzden buradan bütün dünyaya pipo ihraç edilir. Lületaşı pipoların özelliklerinin en başında delikli bir yapıda olmaları gelir. Malzemenin doğal halini oluşturan bu gözenekli yapı, deyim yerindeyse piponun hava almasını sağlar.

Kaliteli bir lületaşından üretilen pipo gözenekli bir yapıda olmasına rağmen suya atıldığında batmaz. Buradan üretilen piponun kalitesi de anlaşılabilir. Bazı atölyelerde lületaşı tozundan elde edilen pipo örneklerine de yer verilir. Ayrıca içim keyfi yüksek olan lületaşı pipolar her zaman daha sade tasarıma sahip olanlardır.

Briar Pipoların Özellikleri Nelerdir?

Hem pipo hem de pipo aksesuarları yapımında kullanımı tercih edilen briar gül ağacının köklerinin çeşitli işlemlerden geçmesi ile elde edilen ahşap menşeili bir malzemedir.

Ağır modeller barındıran bu malzeme dünyada birçok pipo severin favorilerini oluşturur. Dezavantajları içinde en göze batan şey ise bazı zamanlarda yanması ve delinmesidir. Diğer bir kötü özelliği de tütün haznesinde biriken kurum benzeri yapılar olması ve bunların tütünün içimini olumsuz yönde etkilemesidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ