Web sitemize hoşgeldiniz.

E- Devlet Kapısı Hizmetleri: Aile Bildirim Formu

Aile bildirim formu; ailesini ve çocuklarını kapsayan devlet yardımından yararlanmakta olan personeli ilgilendiren bir formdur. Bekar bireylerin bu formu doldurmalarına gerek yoktur. 657 sayılı kanun kapsamında çalışan devlet memurların eş ve çocuklarını kapsayan 2 adet yardım çeşidi bulunmaktadır. İlki; Aile Yardım Bildirimidir. 657 sayılı kanun kapsamında çalışan memurun eş ve çocuklarına yardım etme amacı ile güder. İkincisi; Aile Durum Bildirimidir. Yine aynı sayılı kanun kapsamında bulunan memurların asgari geçim indiriminden faydalanabilmesi için oluşturulmuş bir yardım türüdür. Aile bildirim formu e- devlet kapısından, muhtarlıktan ya da nüfus müdürlüklerinden alınabilmektedir.

Aile Bildirim Formu E Devletten Nasıl Alınır?

Aile bildirim formunu E Devletten alabilmek için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öncelik olarak E Devlet hizmetine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra size nasıl yardım edebilirim yazan arama kısmına aile bildirim formu yazmanız gerekiyor.
  • Aile bildirim formu yazdıktan sonra 100 adet veri dökümü ile karşılaşacaksınız.
  • İlk sırada yer alan Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi yazısına basmanız gerekiyor.
  • İlgili yazıyı seçtikten sonra Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi adı ile yeni bir sayfa açılacak.
  • Açılan sayfada; uygulama adı, uygulama adresi ve hizmet açıklaması bulunuyor. Bunları dikkatli bir şekilde okuduktan sonra uygulamaya git seçeneğini göreceksiniz.
  • Uygulamaya git seçeneğine tıkladıktan sonra yeni sekmede bir sayfa daha açılacak. Açılan bu sayfada aile bildirim formu yer alıyor.
  • İlgili soruları doğru cevaplar ile doldurarak formu kontrol ettikten sonra onaylamanız gerekiyor.
  • Formu onayladıktan sonra tekrar e devlet sistemine yönlendirileceksiniz. Aile durumunu bildirir belge e devlette mevcut olarak görünecektir.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E- Devlet şifresi almak isteyen bireylerin öncelik olarak en yakın PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir. PTT şubesinden 2 Türk Lirası karşılığında alacakları şifre ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile sisteme giriş yapabilirler. Şifrenizi aldıktan sonra hızlı bir şekilde şifre değiştirme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra aile bildirim formu e- devlet üzerinden alınabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ