Web sitemize hoşgeldiniz.

Fesleğenin İnanılmaz 13 Sağlık Faydası

Fesleğen veya Tulsi sağlık yararları sağlar, ağız sağlığının korunması, şeker seviyesinin düzenlenmesi, kanserli hücrelerle savaşmak, stres ve anksiyeteyi azaltmak, akne tedavisi, öksürük ve soğuk algınlığı, kötü kolesterol seviyelerini azaltmak, iltihapla savaşmak, solunum sağlığını desteklemek, böbrek taşlarını eritmek, önlemek saç dökülmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve erken yaşlanmayı önlemekte fayda sağlar.

Fesleğen, sağlık faydaları meşhur olana kadar gıdaya lezzet katmak için geleneksel tariflerde yaygın olarak kullanılıyordu. Yapraklar bitkisel tıbbın bir parçası haline geldi ve çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için etkili sayıldı.

Fesleğen de antiseptik ve anti bakteriyel özellikler içerir ve bu yüzden yapraklarının yaraları ve çürükleri tedavi ettiği bilinmektedir. Bunun dışında, sözlü problemlerle mücadele etmek için güvenli ve doğal bir kaynaktır.

Fesleğen nedir?

Bitkiselistler fesleğen “otlar kraliçesi” olarak gördüler. Güneydoğu Asya’ya ait ve Hint kültürü ve mutfağının önemli bir parçası. Fesleğen Ocimum olarak bilimsel olarak kategorize edilir.

Hoş bir kokuya ve renge sahiptir. Yenilebilir yaprakları yiyeceklerinize ekleyebilir veya çeşitli ev ilaçlarına ekleyebilirsiniz. Her şekilde sağlığınıza faydası olacak.

Kutsal Fesleğin Besin Değeri

 • Kalsiyum75 mg
 • Bakır163 mcg
 • Demir3 mg
 • Magnezyum27 mg
 • Manganez487 mcg
 • Fosfor24 mg
 • Potasyum125 mg
 • Selenium13 mcg
 • Sodyum7 mg
 • A Vitamini2237 IU
 • C vitamini6 mg
 • E Vitamini339 mcg
 • Vitamin K176 mcg
 • Çinko343 mcg

Kutsal Fesleğen İnanılmaz Sağlık Faydaları

1. Ağız Sağlığını Korur

Kutsal fesleğen ağzınızda bakteri ve mikropları önlemek için çalışan antibakteriyel özellikleri içerir. Bu faktörler dişeti kanaması ve sürekli ağrı gibi çeşitli ağız problemlerine katkıda bulunur. Eğer zamanında tedavi edilmezse, bu zayıflatıcı durum diş çürümesine de yol açabilir. Kutsal fesleğinizi ağrılı sözlü sorunlardan kurtulmak için günlük rutininize dâhil edebilirsiniz.

Dahası, ağız kokusu, ağzınızda bakteri bulunması nedeniyle ortaya çıkan yaygın ve hoş olmayan bir faktördür; fesleğen yapraklarında bulunan antibakteriyel bileşenler de bu bağlamda işi yapabilir.

2. Şeker Seviyeleri Düzenler

Beslenme uzmanları kutsal fesleğenin kan dolaşımınızdaki glikoz seviyelerini korumaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bu nedenle diyabetli insanlar için ideal bir doğal kaynak olarak kabul edilir. Yapraklar kan tetikleyici insülin aktivitesinde ani şeker dikenlerini düzenleyecek kadar güçlüdür. Bununla birlikte, diyabet durumunda bir ev çaresini seçmeden önce endokrinologunuza danışmalısınız.

3. Kanserli Hücrelerle Savaşır

C vitamini ile zenginleştirilmiş fesleğen yaprakları bol miktarda antioksidan almak için doğal bir kaynak olabilir. İkincisi, vücudunuzu bulaşıcı bakteriler, serbest radikaller ve kanserli hücreler gibi göz korkutucu faktörlerden önlemeye geldiğinde gereklidir.

Beslenme uzmanları, fesleğen yaprakları veya yağının tüketilmesinin, vücudunuzdaki kanserli hücrelerin daha fazla yayılmasını etkili bir şekilde engelleyebildiğini ileri sürmüşlerdir. Bununla birlikte, iddiayı kanıtlamak için daha fazla kanıt gerekmektedir ve bu konuda daha fazla çalışma devam etmektedir.

4. Stres ve Kaygı

Kutsal fesleğen, stres ve kaygı düzeylerinin yüksek olması durumunda yararlı olduğu söylenir. Gerilmiş sinirleri rahatlattığı bilinen sedatif özelliklere sahiptir. Bunun dışında yapraklar da konsantrasyonu iyileştirme potansiyeline sahiptir. Onu herhangi bir biçimde diyetinize dâhil edebilirsiniz ve sağlığınıza zarar vermeden psikolojik durumunuzu korumaya yardımcı olur.

5. Akne 

Çoğu durumda, bakteri yüzünüzde akne oluşumuna katkıda bulunur. Bu durum aynı zamanda rahatsız edici ve ağrılıdır. Uzun süreli aknenin tedavisinde antibakteriyel ve antiseptik özellikler içerdiği için kutsal fesleğen tercih etmelisiniz. Bu özellikler nedeniyle yüzyıllardır geleneksel ev ilaçlarının bir parçası olmuştur.

Tatmin edici sonuçlar için haftada iki kez taze fesleğen yaprakları ile yapılan bir macun uygulayabilirsiniz. Sivilce getirdiği şişlik ve kızarıklıklarla savaştığı söylenir. Doğal kaynaklar  bazen olumsuz etkiler ,bu bağlamda dermatoloğunuza danışabilirsiniz.

6. Öksürük ve Soğuk Algınlığı

Beslenme uzmanları, kutsal fesleğenin, öksürük ve soğuk algınlığı sırasında rahatlama sağlamak için son derece faydalı olduğunu ileri sürerler. Çoğu durumda, ateşi de getirirler ve durumunuz zayıflatır. Fesleğen yapraklarıyla yapılan sıcak bir fincan çayı, buna katkıda bulunan etkenlerle mücadele edebilirsiniz. Dahası, vücudunuzu rahatlatmak ve yüksek ateşli ateşi azaltmak için doğal bir kaynak haline gelebilir. Ancak, sürekli ateş durumunda birinci basamak hekiminize danışın ve kendi kendine ilaç tedavisinden kaçının.

7. Kötü Kolesterol Düzeylerini Düşürür

Fesleğen yaprakları kalori veya kolesterol içermez. Bu nedenle, vücudunuzdaki LDL veya kötü kolesterolü hafifletmek için güvenli bir kaynak haline gelebilirler. Kan pıhtılaşma riskini ortadan kaldırmak için damarlarınızdaki ve kan damarlarınızdaki vebaları gidermek için kullanabilirsiniz.

8.Anti-İnflamatuvar Ajan

Linalool, sitronellol, terpineol ve limonen gibi bileşenlerle zenginleştirilmiş, kutsal fesleğen bir anti-enflamatuar ajan olarak kullanılabilir . Beslenme uzmanları, eklem ve kas iltihabı gibi çeşitli vücut iltihaplarıyla ilişkili faktörlerle savaşmak için onu diyetinize dâhil etmenizi önerir.

9. Solunum Sağlığı İçin

Çalışmalar bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonların solunum bozukluğuna katkıda bulunduğu sonucuna varmışlardır. Fesleğen yaprakları, tıkanıklık, kronik ve akut bronşit gibi rahatlatıcı solunum problemlerini önlemek için gerekli olan sinek gibi bileşikleri içerir.

10. Böbrek Taşlarını Çözündürür

Fesleğen yaprakları böbrek sağlığınızı korumak için işlev görebilir. Diüretik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, vücudunuzdaki ürik asit seviyelerini hafifletmek için fesleğen çayı tüketebilirsiniz.

Beslenme uzmanları, çayı günlük rutininize dâhil etmenin bile böbrek taşlarının ortaya çıkmasını önleyebileceğini belirtiyorlar. Böbreklerinizi de temizlemeye yardımcı olan doğal bir kaynaktır. Bu konuda profesyonel yardım almak ve kendi kendine ilaç kullanmaktan kaçınmak önerilmektedir.

11. Saç dökülmesini önler

Kafa derisinin durumunu iyileştirmek için taşıyıcı yağ ile karıştırılmış fesleğen esansiyel yağını uygulayabilirsiniz. Kepek ve kuruluk genellikle sürekli saç dökülmesine katkıda bulunur. Durum, fesleğen esansiyel yağının etkili bir şekilde tedavi edilebileceğini vurgulamaktadır. Ancak, kafa derisi enfeksiyonları durumunda, ev ilaçlarından uzak durun ve daha fazla hasarı önlemek için dermatoloğunuza danışın.

12. Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini ve çeşitli mineraller ile zenginleştirilmiş , fesleğen yağı bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlıdır. Güçlü bağışıklığın, vücudunuzun kansere, demansa ve maküler dejenerasyon gibi kronik hastalıklara karşı avlanmasını engelleyen iç ve dış sağlığa zarar veren faktörleri ortadan kaldırdığı söylenir.

13. Erken Yaşlanmayı Önler

Fsleğen yeterli düzeyde antioksidanlara sahiptir. Sonuncunun, deri hücrelerini ve dokularını ortadan kaldıran faktörleri hafifletmeye çalıştığı söylenir. Bu nedenle, cildiniz ince çizgilerin, kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin başlangıcını önleyen hasar görmüş hücreleri canlandırır .

Fesleğen gerçekten de sağlığınızın durumunu iyileştirebilecek bol miktarda besin içeren bir güç merkezidir. Bu nedenle, onu birleştirin, en iyi şekilde kullanın.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ