Web sitemize hoşgeldiniz.

Öğretmenler Ne Zaman Emekli Dilekçesi Verebilir?

16 Ağustos 2018

Öğretmenler İstedikleri Tarihte Emeklilik Başvurusu Yapabilir Mi?

Devlet memuru olarak çalışan insanlar belli şartları yerine getirdiklerinde emekli olmaya hak kazanırlar.

Emeklilik şartlarını yerine getirmiş olan devlet memurları istedikleri zaman emekli olabilmektedir. Ancak bazı durumlar için geçerli ilave şartlar vardır. Bu ilave şartlar öğretmenleri de kapsamaktadır. Öğretmenler bu şartlar dolayısıyla istedikleri zaman emeklilik başvurusu yapamamaktadırlar.

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu, Sandık katılımcılarının emeklilik hakkı elde edebilmeleri için bazı şartlar belirlemiştir. Bu şartlar emeklilik yaşı ve hizmet süresini kapsamaktadır. Emeklilik yaşı ve hizmet süresini yerine getirmiş olmasına rağmen öğretmenlerin emeklilik başvurusunda bulunabilmeleri için de bazı kanunlarla sınırlandırmalar getirilmiştir. Böylece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren öğretmenlerin istedikleri zaman emekli olmalarının da önüne geçilebilmektedir.

Öğretmenler Ne Zaman Emeklilik Başvurusu Yapabilmektedir?

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde çıkarılan Kararnameye göre, öğretmenler, emeklilik başvurusu işlemlerini yalnızca Haziran ve Temmuz ayları içerisinde gerçekleştirebilecektir.

Bu aylar dışında emeklilik başvurusu işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içerisinde emeklilik talebinde bulunun öğretmenlerin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve bu işlemin bakanlıkça uygunluğu şartına bağlıdır.

Bu hükme göre Milli eğitim bakanlığına bağlı olarak hizmet veren öğretmenlerin istedikleri zaman emekli olma durumlarına sınırlama getirilmiştir. Öğretmenlerin emekliye ayrılma dönemleri kanun hükmü ile birlikte sadece Haziran ve Temmuz ayları içerisinde sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte eğer görev yapılan il sınırları içerisinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren öğretmenlerde sınıf ve branşına göre fazlalık olması durumunda Haziran ve Temmuz ayları dışında emekliliğe ayrılabilmesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygunluğuna bağlı olarak gerçekleşebilmektedir.

Yani bu kanun hükmü norm fazlası olan öğretmenler ile alanında il sınırları içinde norm fazlası olan öğretmenleri kapsamamaktadır. Bu şekilde olan öğretmenlerin diğer şartları yerine getirmiş olması durumunda emekli olması mümkün olabilmektedir.

Emeklilik Dönemi (Haziran ve Temmuz) dışında talepte bulunabilen kişiler, il genelinde yada bulunduğu yerleşim yeri, ilçe eğitim bölgesi veya okulda branş fazlası olanlar, (kurucu müdür, müdür vekili, müdür yetkili öğretmen olarak görevlendirilenler hariç) 65 Yaşına kadar çalışmış olması halinde en az 15 yıl hizmeti olup, bayan ise 20 erkek ise 25 hizmet yılını dolduramayacak durumda olanlardır. 65 yaşına gelip kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 hizmet yılını dolduramayacak olanlar yaş haddi ile Haziran ve Temmuz ayları dışında emekli olabilirler.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ