Web sitemize hoşgeldiniz.

Solgun ve Halsiz Gözükmenizin Nedeni Vitamin Eksikliği Olabilir

Vitamin eksikliği yaşayanlar sık sık halsizlik, solgun gözükme gibi etkilerle karşılaşabilir. Aslında pek çoğumuz halsiz olduğumuzda ya da yorgun hissettiğimizde bunun vitamin eksikliğinden kaynaklı olabileceğini düşünmez ve sorunu başka şeylerde arayabiliriz. Oysa vitaminsizlik pek çok sağlık sorununu tetiklemekle birlikte başlı başına da bazı problemler yaratmaktadır. Vitamin eksikliğini yüzünüzde gösteren 5 işaret sayesinde de anlayabilir ve bunun için kendinize vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

Kuru Cilt ve Sivilceli Ciltlerde Hangi Vitamin Eksikliği Olabilir?

Kuru bir cilt tipiniz varsa uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmanız sonucunda besin yetersizliğinden kaynaklanan bir vitamin eksikliği yaşayabilirsiniz. Kuru cilt tipine sahip olan kişilerde en çok görülen vitamin eksikliği A ve C vitamini eksikliğidir.

Sivilcelerinizden şikayet ediyorsanız aknelerin birtakım vitamin eksikliklerinden oluştuğunu söyleyebilirim. Özellikle A, B ve E vitamini eksiklikleri akne problemlerini ortaya çıkarır. Tabi aknelerin tek nedeni vitamin eksikliği değildir. Ancak önemli bir rol oynadığını da bilmek gerekir.

Akne Oluşmaması İçin Beslenmenize Dikkat Etmelisiniz

Vitamin eksikliğinden kaynaklı bir akne problemi yaşıyorsanız o zaman bunun çözümü tamamen sağlıklı beslenmek ve bol sıvı tüketmektir. Özellikle:

  • Fındık
  • Yeşil sebze yemekleri
  • Ağır yağlar yerine zeytinyağı içerikli yiyecekler
  • Yumurta

Yukarıda saydığımız besinlerin daha sık tüketilmesi gerekir. A, B ve E vitaminleri içeren bu besinler akne problemini azaltmaya ve cildinizin daha sağlıklı gözükmesine yardımcı olacaktır diyebiliriz.

Vitamin Eksikliğinin Diğer Belirtileri Nelerdir?

Dudaklarınız ve diş etlerinizin soluk gözükmesinin nedeni de vitamin eksikliğidir diyebiliriz. Hatta dudak solukluğu genelde demir eksikliği anemisine sahip kişilerde gözükür. Bunu önüne geçmek için yağsız et, ıspanak, karaciğer yiyebilirsiniz.

Vitamin eksikliğini yüzünüzde gösteren 5 işaret içerisinde sayabileceğimiz bir diğer belirti de dudakların çatlamasıdır. Sürekli soğuk hava olmamasına rağmen dudaklarınız çatlıyorsa B vitamini eksikliğini yoğun olarak yaşıyor olabilirsiniz. Bol bol turunçgil tüketmeli ve et, balık yemelisiniz. Göz altı torbaları da çoğunlukla vitamin eksikliği ile iliştirilen bir problemdir ve sürekli göz altı torbalarına sahipseniz vitamin takviyesi yapmanız gerekir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ